Trwają prace związane z uszkodzeniami w naszej jurcie powstałymi w wyniku działania sił naturalnych Nasza jurta zyska w ciągu kilku dni nową podłogę. Podjęliśmy decyzję o nie usuwaniu starej warstwy. Zamiast tego wysuszyliśmy zmoczone deski i przystąpiliśmy do ich cyklinowania. Na wyrównaną powierzchnię przykleimy nową warstwę podłogi co dodatkowo wzmocni podest jurty Działanie sfinansowane ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji…
wiecie muzyki tradycyjnej śpiew, taniec i instrumenty nie istaniały bez siebie nawzajem. Kursanci Uniwersytetu Muzyki Tradycyjnej mają okazję rozsmakować się w radości jaką daje wspólne muzykowanie. Jan Malisz mistrzowsko pokazuje jak stać się częścią, jak współtworzyć muzykę i że każdy z nas może to robić.Projekt „Podkarpacki Uniwersytet Muzyki Tradycyjnej” jest dofinansowany przez Urząd Marszałkowski województwa Podkarpackiego w ramach programu Mecenat…
Trwają spotkania wokół instrumentów tradycyjnie używanych na Podkarpaciu. Prowadzi Jan Malisz.Projekt „Podkarpacki Uniwersytet Muzyki Tradycyjnej” jest dofinansowany przez Urząd Marszałkowski województwa Podkarpackiego w ramach programu Mecenat Kulturalny.http://fundacjapolna.org/wp-content/uploads/2024/08/ff900cf9-3d16-4c74-a162-ed4850992f67.mp4
Tradycyjnie śpiew, taniec i muzyka instrumentalna nie istniały bez siebie nawzajem. Nasz kurs Podkarpackiego Uniwersytetu Muzyki Tradycyjnej jest inspirowany ideą uniwersytetów ludowych- zakładających holistyczne kształcenie dorosłych osób.Pierwsze zajęcia za nami! ***Projekt dofinansowany z budżetu województwa podkarpackiego w ramach programu „Mecenat kulturalny”
Ja podsumować to spotkanie? Trudno objąć słowami całą magię, która się zadziała w ostatni weekend w PraPełni. To było piękne, bliskie spotkanie z samym sobą i innymi. W bezpiecznej atmosferze, pełnej akceptacji i uznania. Z dużą dawką radości i lekkości. Każdy z nas zanurzał się w swoje ciało by utulić napięcia i wpuścić miękkość. Szukaliśmy mocy swojego głosu i swobody…
W dniach 23-24 marca 2024 roku odwiedziło nas łącznie prawie 40 osób uczestnicząc w organizowanych przez nas dniach otwartych. Wszystkim odwiedzającym pięknie dziękujemy. Był to wspaniały czas w którym: rozpaliliśmy wspólne ognisko (za pomocą krzesiwa 😉 ) śmiałkowie uczyli się grać na instrumentach muzycznych otworzyliśmy Polną Jurtę zainaugurowane zostało Polne Kino wybraliśmy się na wspaniały spacer przyrodniczy … i wiele…
Wczoraj domknęliśmy nasz pierwszy kurs zielarski organizowany w Czermnej. Cieszymy się, że ginąca wiedza naszych przodków cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem. Na zajęciach przeplatały się konkretna wiedza teoretyczna z dużą dawką praktyki- tak, by informacje z zajęć mogły od razu przełożyć się na działanie To doświadczenie było również bardzo cenne dla nas jako fundacji, która stawia pierwsze kroki.To na pewno…
Zapraszamy serdecznie na wielkie świętowanie!Możemy ugościć ograniczoną liczbę osób, więc zapiszcie się już teraz przez Messenger lub mail. Wtedy wyślemy Wam dokładny plan imprezy oraz info co warto zabrać.W planie mamy m.in. wędrówkę po wiosennym lesie nad bobrowisko, parzenie leśnej herbaty, wspólne gotowanie, granie, śpiewanie i muzykowanie w jurcie, ognisko. Opowiemy Wam o wizji i misji naszej fundacji. I będziemy…
Wczoraj odbył się drugi warsztat zielarski w domu kultury w Czermnej. Dyskutowałyśmy o leczniczych właściwościach przypraw i holistycznym podejściu do zdrowia. Zrobiłyśmy też przepyszne i przezdrowe pesto. Cieszymy się, że ginąca wiedza zielarska cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Korzystając z wiedzy naszych przodków i łącząc ją z odkryciami nauki w dziedzinie fitorerapii możemy bardziej świadomie i naturalnie dbać o siebie…
Z naszymi działaniami chcemy wychodzić też do naszych sąsiadów z najbliższej okolicy. Za nami pierwszy krok! Warsztaty zielarskie w domu kultury w Czermnej. Okazało się, że temat ziół cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Miejsca zapełniły się w jeden dzień od wywieszenia plakatu! Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele- Fundusz…
Za nami pierwsza Wyprawa do Serca Lasu. Młodzi dorośli z Warszawy, Poznania, Krakowa, Łodzi i Gdańska spędzili prawie tydzień w lasach Pogórza Ciężkowickiego. Przez ten czas udało im się odetchnąć od miejskiego zgiełku i od telefonu, zrelaksować się w przyrodzie, nauczyć się jak rozpalać ogień krzesiwem, podtrzymywać ognisko, jak używać mapy i kompasu. Bycie w naturze przeplatane było warsztatami z…
W dniach 07.02.24 – 08.02.24 odbyły się warsztaty ciesielskie, w których uczestnicy mogli nauczyć się tradycyjnych metod pracy z drewnem i wznoszenia konstrukcji drewnianych. Działanie realizowane w ramach Polnego Uniwersytetu Ludowego. Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele- Fundusz Regionalny#AktywniObywateleGranty
Fundacja Polna przedstawia:Wyprawa do Serca Lasu- edycja zimowa ————ZAPISY DO 1.02————O czym to jest? Wyrwij się na chwilę z pędu życia, zresetuj, wycisz w przyrodzie, spędź radośnie czas wśród fajnych ludzi, zanurkuj w siebie po inspirację, odkryj swoje unikatowe dary i zaplanuj jak wyjść z nimi do świata. My będziemy dmuchać Ci w skrzydła!10-15 lutego 2024r., Czermna k. Jasła.Koszt: za darmo!Zakwaterowanie…
Karawana Tańca w Sękowej! Zapraszamy na jednodniowe warsztaty tańców wirowych dwu i trójmiarowych. W programie polka, walc, oberek, wiwat a nawet kujawiak! W przerwach pomiędzy tańcami polskimi karawana zabierze Was na wycieczkę do Węgier, Francji, Portugalii, a tam poznamy magiczne tańce w kręgu oraz liniowe szaleństwo.Ubierz się wygodnie i weź partnera/partnerkę, a jeśli go nie masz, nie szkodzi i tak…
Szanowni Państwo, publikujemy film o muzyce tradycyjnej rejonu Karpat zrealizowany w ramach projektu „Echa Karpat. Szlakiem Peśni Kultury Wołoskiej”. http://gurdak.pl/film/echa1.mp4
Zakończyliśmy cykl warsztatów śpiewaczych w ramach projektu „Echa Karpat. Szlakiem Pieśni Kultury Wołoskiej.” Grupa Rozgłos wsłuchiwała się w archaiczne nagrania śpiewaków i śpiewaczek z regionu Karpat: Górali Żywieckich, Podhalańskich, Sądeckich, Lachów, Łemków i Bojków. Uczestnicy warsztatów ćwiczyli tradycyjną emisję głosu, charakterystyczne ozdobniki, a także dowiadywali się na temat tradycyjnych kontekstów funkcjonowania pieśni. Była to wielowymiarowa podróż do korzeni. Warsztaty wzmocniły…
W miniony weekend odbyły się trzydniowe warsztaty grupy śpiewaczej Rozgłos z etnomuzykolożką- Brygidą Sordyl. Grupa intensywnie pracowała nad warsztatem wokalnym, emisją głosu, uczyła się nowych ćwiczeń oddechowych, rytmicznych oraz jak się harmonizować. Repertuar Rozgłosu powiększył się o kilkanaście nowych, pięknych pieśni. Prowadząca opowiadała również o kontekstach śpiewanych na warsztatach pieśni, ich specyfice, realiach życia na karpackiej wsi… Dla Rozgłosu był…
Wczoraj zaczęliśmy cykl warsztatów śpiewaczych z Anną Gurdak. Na tapecie pieśni tradycyjne łemkowskie. Spotkania mają na celu przybliżyć kulturę tradycyjną Karpat oraz wzbogacić warsztat uczestników, a także przeciwdziałać zanikaniu tradycji regionu.Niebawem opublikujemy więcej informacji o projekcie i wydarzeniach z nim związanych.Karpacka inicjatywa lokalna współfinansowana/finansowana1 ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030” za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”
Projekt tworzony przez młodzież dla nich samych. Jeśli masz 13-19 lat i chcesz robić fajne rzeczy to przeczytaj o co kaman.
Złożyliśmy projekt na działania kulturalne w ramach programu Etno Polska 2023.
Grupa Rozgłos- śpiewać może i powinien każdy!
Zapraszamy w poniedziałki
MDK Gorlice